Siirry sisältöön

Ympäristö ja kestävä kehitys

Maskun seurakunta on sitoutunut kantamaan oman vastuun luomakunnasta. Noudattamalla kirkon ympäristöjärjestelmää, huomioimme toimintamme ympäristövaikutukset ja minimoimme ympäristöhaitat sekä kehitämme toimintaa ympäristön kannalta jatkuvasti paremmaksi.

puun halaaminen
sinivuokko
puun silmut aukeavat
aamu-usva

Ympäristödiplomi ja seurakunnan ympäristötyö

Maskun seurakunta sai uusittua ympäristödiplomin syksyllä 2025. Diplomi on voimassa 9.10.2025-8.10.2030. Tämä on jo kolmas ympäristödiplomikausi seurakunnassa.

Maskun seurakunnan ympäristötyö

Seurakunnan ympäristöohjelmaa toteutetaan vuosikellon muodossa. Vuoden aikana eri työalat kirjaavat siihen omia ympäristötekojaan, jotka liittyvät esimerkiksi luonnon kunnioittamiseen, kestävään kulutukseen, energiansäästöön ja vastuullisiin hankintoihin.  

  • Mannerlahden leirikeskuksen isäntä/suntio

    Eira Nokkala

    Talous, kiinteistöt ja hautausmaat

    suntio Askainen ja Lemu, ympäristövastaava

piirroskuva, jossa kirkon ympärillä kasvillisuutta ja teksti 'meillä on ympäristödiplomi'

Kirkonmäen kevät – ympäristödiplomin juhla

Ympäristödiplomin saamista kolmannen kerran Maskun seurakuntaan, juhlittiin sitä 26.4.2026 Kirkonmäen kevät -tapahtumassa.

Syksyllä 2025 Maskun hautausmaalta poistettiin huonokuntoisia puita ja niiden tilalle on tarkoitus istuttaa uusia puita. Ympäristödiplomin juhlassa istutettiin ensimmäinen uusi puu. Tuurenpihjala, joka on yksi hautausmaan puidenhoitosuunnitelmassa esitetty laji. Tuurenpihlaja kukkii kesäkuussa suurin valkoisin kukinnoin. Marjat ovat suuria oranssinpunaisia. Syksyllä lehtiin kehittyy oranssinpunainen syysväri. Puu kasvaa 5-10 metrin korkuiseksi. Lajike on alunperin kotoisin Koreasta. Maskun hautausmaalle istutettu tuurenpihlaja on kotimaista kasvituotantoa.

 

puun silmut aukeavat

Hautojen hoito ympäristönäkokulmasta

Maskun seurakunnassa on siirrytty käyttämään hoitohautojen kukkien istutuksessa kasvatusaltaita. Altaat upotetaan maahan ja kukat istutetaan niihin. Saamme laitettua altaisiin kestolannoituksen koko kesän kestävästi ja kohdistettua sen juuri kukille. Kastelussa säästämme vettä, kun kasvatusaltaissa olevat kukat kastellaan keskimäärin kaksi kertaa viikossa ja vesi kohdentuu juurikin näille kukille.

Kirkon ympäristötyö